SODA OCZYSZCZONA I KWASEK CYTRYNOWY- ICH ZASTOSOWANIE NIE TYLKO W KUCHNI

Jak zapewne wiecie zarówno soda oczyszczona jak i kwasek cytrynowy mają bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni jako spulchniacz do wypieków czy dodatek do herbaty. Swoje zastosowanie znalazły także w kosmetyce, lecznictwie, sprzątaniu, praniu czy ogrodzie. Dzisiaj przybliżę Wam kilka pomysłów, podam kilka rad, aby sprzątanie stało się przyjemniejsze a plamy łatwiej się sprały :) Zapraszam do poczytania całego postu :)Soda oczyszczona ma wiele zastosowań takich jak spulchniacz do ciast, środek do usuwania kamienia z czajnika, czyszczenia mikrofalówki czy fug w łazience, dzięki niej pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu w lodówce, wyczyści żelazko, pomaga złagodzić ból gardła, łagodzi ukąszenia owadów... to tylko kilka przykładów jej zastosowań a wymieniać tu można wiele. 
W mojej kuchennej szafce zawsze mam pod ręką paczkę sody oczyszczonej. Poniżej podam Wam kilka przykładów i przepisów jak zastosować sodę.
1. Osad z kamienia. Wsypuję pół paczki sody do czajnika, wlewam wodę i gotuję. Wylewam wszystko. Czynność powtarzam do momentu aż z grzałki zejdzie cały osad.
2. Do wyczyszczenia fug mieszam sodę oczyszczoną z wodą, tak by powstała konsystencja papki, wcieram w fugi szczoteczką do zębów, pozostawiam a pół godziny i całość zmywam wodą. 
3. Do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu w lodówce wysypuję sodę na talerzyk i wstawiam ją na jeden dzień do lodówki.
4. Na brudne, zszarzałe ubrania dodaję 1/3 szklanki sody do prania (wsypuję ją bezpośrednio do bębna pralki).
5. Na bolące gardło przygotowuję miksturę z sody oczyszczonej, brązowego cukru i soli w równych proporcjach. Tak przygotowaną mieszankę wieszam z wodą i płuczę gardło 1-2 razy dziennie.
6. Stosuję sodę na swędzenie po ukąszeniu np komara. Według mnie przynosi ulgę. Mieszam sodę z wodą, tak by otrzymać papkę, smaruję tym miejsce ukąszenia.
Jak więc widzicie soda oczyszczona ma wiele zastosowań nie tylko w kuchni. Na pewno każdy z Was ma swoje niezawodne sposoby na użycie sody. Podzielcie się swoimi radami a bardzo chętnie z nich skorzystam :)

                  


Jeśli chodzi o kwasek cytrynowy to również znajdzie swoje zastosowanie nie tylko jako dodatek do herbaty. Doskonale sprawdzi się do czyszczenia sztućców, których np nie można wyszorować z plam pozostałych po kawie czy herbacie, ten sam sposób stosuję na zabrudzone po herbacie kubki. Nabłyszcza naczynia, dodany z proszkiem do prania pozwala zachować kolor ubrań na dłużej, a na zabrudzone dłonie np po obieraniu buraków lub po naprawianiu samochodu wystarczy posypać kwasek cytrynowy na dłonie, wetrzeć go i zmyć.
Tak więc jak sami widzicie wiele produktów spożywczych, które mają swoje miejsce w kuchni, mają także wiele innych praktycznych zastosowań. Sposoby te wykorzystywały kiedyś nasze babcie, mamy a teraz i my sami bardzo często z nich korzystamy :)

            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)
Na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć jak najszybciej :)