JAK UGOTOWAĆ KASZĘ JAGLANĄ

Kasza jaglana to najzdrowsza kasza, którą warto wprowadzić do swojej diety. Otrzymuje się ją z nasion prosa, posiada dużo białka, jest lekkostrawna i bez glutenu. Doskonale smakuje zarówno na słodko jak i w wersji wytrawnej. I tu nasuwa się pytanie jak ją odpowiednio ugotować, aby nie miała gorzkiego posmaku, była odpowiednio sypka i nie zrobiła się tzw. ciapka. Na to pytanie postaram się Wam odpowiedzieć w poniższym poście.



Przyznam, że trochę czasu zajęło mi ugotowanie idealnej kaszy jaglanej. To była metoda prób i błędów, bo albo dodałam za dużo wody, albo za mało, albo za często mieszałam i wyszła pacia. Ale teraz, kiedy udało mi się osiągnąć efekt taki jaki powinien być mogę z Wami podzielić się informacjami co i jak, aby było dobrze ;)

Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednie proporcje kaszy i wody. Na szklankę kaszy jaglanej potrzeba 2,5 szklanki wody. Potrzebny jest też dobry garnek i drobne sitko.

1. Szklankę kaszy wsypać na sitko, przepłukać kilka razy na przemian pod zimną i ciepłą wodą. Jeśli macie w kranie ciepłą wodę to ta wystarczy, jeśli nie trzeba podgrzać ją w czajniku. Czynność taką należy powtarzać kilka razy, w ten sposób pozbywamy się goryczy z kaszy.
2. Do garnka z dobrym dnem wlać 2,5 szklanki wody, którą trzeba zagotować. Gdy woda zacznie wrzeć, wsypać do niej przepłukaną kaszę jaglaną. Kasza powinna być gotowana na małym ogniu. Można przykryć garnek pokrywką, ale nie do końca, pokrywka powinna być lekko uchylona. 
3. Jak długo gotować kaszę jaglaną? Praktycznie tak długo, aż wchłonie ona całą wodę, mi zajmuje to około 17-18 minut. Podczas gotowania nie należy kaszy mieszać (przyznam, że kiedy przygotowuję jaglanki to kaszę co jakiś czas mieszam, ponieważ chcę uzyskać efekt małej ciapki). Garnek z ugotowaną kaszą odstawić na około 10 minut.
Tak przygotowaną kaszę przechowywać można około 2 dni w lodówce. Kasza przechowana np 1 dzień w lodówce najbardziej nadaje się do dań, które wymagają obróbki, np kotletów.

Poniżej podaję kilka linków do moich przepisów z wykorzystaniem kaszy jaglanej:
1. JAGLANKA Z PASTĄ ORZECHOWĄ I BANANAMI (przepis tutaj)
2. JAGLANKA Z MALINAMI (przepis tutaj)
3. KOTLETY JAJECZNE Z KASZĄ JAGLANĄ (przepis tutaj)
4. SAŁATKA Z KASZĄ JAGLANĄ I KURCZAKIEM (przepis tutaj)
5. SAŁATKA Z KASZĄ JAGLANĄ I TUŃCZYKIEM (przepis tutaj)
6. SAŁATKA OWOCOWA Z KASZĄ JAGLANĄ (przepis tutaj)






1 komentarz:

  1. No właśnie kiedyś nie byłam świadoma, że kaszy jaglanej się nie miesza i się denerwowałam, że mi ciapa wychodzi ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz :)
Na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć jak najszybciej :)